Mops původ

8. června 2008 v 13:58 | kika |  Uvod
Když se večer dne 11. září 1572 ukládal Vilém Oranžský zvaný Mlčenlivý z Hermigny v dnešním Nizozemsku ke spánku, netušil, že se na něho chystá atentát a že bude zachráněn - svými mopsy! Španělé vyslali najaté vrahy, aby se Viléma jako nebezpečného protivníka navždy zbavili. Viléma, který spal vždy oblečen s připraveným osedlaným koněm nablízku, vzbudil štěkot a kňučení jeho mopsů. Okamžitě rozpoznal nebezpečí a zmizel ve tmě. Vévoda Vilém Mlčenlivý se pak bez svých mopsů nikde neobjevoval. Mops se stal psem oranžského rodu a byl ozdoben typickou stužkou nebo obojkem oranžové barvy.

Datum 11.9.1572 je zároveň první seriózně doložené v celé evropské mopsí historii. Jak a odkud se mops dostal do Holandska?
Téměr všichni autoři se nyní shodují na tom, že původ mopse je třeba hledat v Číně. Pravděpodobně tehdy nešlo o mopsy jako společenské psy, ale o jiné krátkolebé psy užitkové, kteří se v Číně chovali odnepaměti.

Je však nesporné, že kolem roku 732 n. l. se v provincii Sečuan chovali krátkolebí krátkosrstí psi jako společníci a tito psi byli také mezi tzv. poplatky za mír, zasílanými z Koreje do Japonska. Uvádí se několik názvů z nichž se až do 19. stol. Udržel název lo-še, považovaný za čínský ekvivalent evropského názvu mops, dále pug, carlin, carlino, mops-honde atd. Lo-še byli velmi populární za dynastie Sung v letech 969 až 1153. Někteří autoři uvádějí, že již v 10. stol. se v Japonsku objevil černý mops, snad jeko genetická mutace.

Přítomnost mopsů v Číně dokládají keramické figurky a sošky. Mopsové bývají často ztvárňováni s kupírovanýma ušima. Toto znetvořování mopsů se ostatně udrželo až do doby královny Viktorie. Všeobecně se předpokládá, že mopsové byli přivezeni do Nizozemska obchodníky a námořníky v první třetině 16. stol., po otevření námořních cest mezi Dálným východem a Evropou.

V roce 1688 přivezl Vilém III. Oranžský, vnuk Viléma Mlčenlivého, mopsy do jejich druhé vlasti, Anglie.

V 18. stol. bylo těžiště chovu mopsů na evroském kontinentu zejména v Německu. Pozdější polský král Friedrich Augusta Silný (1670 - 1733), zakladatel míšeňské porcelánky, z které vyšla také dlouhá řada rokokových figurek mopsů, byl také jejich velkým příznivcem.

Mopsi byli na konci 18. stol. populární i ve Francii. Opakovaně je citována historka o fence Fortuné, patřící Napoleonově manželce Josefině, která o svatební noci srdnatě bránila lože své velitelky před budoucím císařem.

V 19. stol. se chov mopse na kontinentě omezil hlavně na měšťanské rodiny a mops se stal synonymem tučného a rozmazleného psa, doplňujícího inventář dámských salonů. Jeho chov upadl, takže na začátku 20. stol. mops téměř vymizel.

Anglickým chovatelům se podařilo mopse zachránit skutečně v hodině dvanácté. Dali základ chovu šedavého zbarvení, s výrazně pigmentovanou maskou a ostře ohraničený úhoří pruh.

Nakonec v roce 1878 dovezla p. Brasseyová ze svých cest po Dálném východě černé mopse a stala se prakticky zakladatelkou moderního chovu černých mopsů, i když se černí mopsové vyskytovali v Evropě i dříve.

Královna Viktorie (1837 - 1901) byla známou chovatelkou a milovnicí mopsů. Zřejmě to byla právě její autorita a popularita, které mopsům pomohly k jejich tehdejší oblibě. Královna Viktorie rovněž prosadila spolu se svým synem Edwardem zákaz do té doby praktikovaného barbarského kupírování uší mopsů.

Použitá literatura:
Monografie psích plemen - Mops, Milan Raba a Lea Smrčková

Mops a jeho charakteristika

Standardní popis postavy:
Celkový vzhled:Jasně kvadratický, kompaktní, podsaditý, postava je pevně osvalená a charakteristická vyváženými proporcemi.
Povaha a temperament:Plemeno je charakteristické velkým šarmem, důstojností, inteligencí a vyrovnaností, je to šťastný pes plný života.
Hlava:Velká, kulatá, ne ve tvaru jablka.
Oči:Tmavé, velmi velké, kulaté, jemného a starostlivého výrazu, lesklé, při vzrušení plné ohně.
Uši:Tenké, malé, měkké jako černý samet.
Tělo:Krátké, podsadité.
Ocas:Vysoko nasazený, co nejtěsněji stočený v kyčelní oblasti. Dvojité zatočení.
Srst:Jemná, hladká, měkká, krátká a lesklá. Barva stříbrná, apricot, béžová nebo černá.
Hmotnost:Ideální hmotnost je 6,3 - 8,1 kg.


Mopsí specifika:

Odlišuje se od ostatních plemen. Mopsové mají skutečně extrémně zkrácenou čenichovou partii, dokonce i mezi ostatními krátkolebými plemeny (francouzský buldoček, anglický buldok, king Charles španěl atd.) by zřejmě nenašli konkurenci.

Mopsové s nosy vmáčklými dovnitř nejsou schopni účinně ochlazovat vzduch, jak to úspěšně činí jejich dlouhonosí psí kolegové. Mívají tudíž problémy s dýcháním - zvláště v horkých obdobích roku, ale i v uzavřených malých prostorách s nedostatečnou cirkulací vzduchu (např. v autě) nebo v přetopených místnostech.

Naproti tomu chladné počasí mopsům nevadí, většinou chodí ven ochotně i v dobách, kdy teploty klesnou pod bod mrazu.

Další oblast, které je u mopsů třeba věnovat pozornost, je jejich výrazně vrásněný obličej. Obecně mopsíci naštěstí nebývají náchylní k onemocněním kůže, takže i minimální péče ze strany majitele umožní udržovat vrásky čisté a suché. Většinou postačí vytřít je pravidelně jednou za několik dní do sucha čistým hadříkem.

K typickým vlastnostem mopsů patří jejich zvukové projevy. Pochrochtává, funí, v noci dokonce chrápe. Není to žádná anomálie, ale mopsí specifikum, které má původ v anatomických zvláštnostech hlavy. Mopsové mají skutečnou fyzickou potřebu co nejčastějšího bezprostředního tělesného kontaktu s jiným živým tvorem. Mops není pes, stvořený k polehávání u pánových nohou. Chce se vás dotýkat co největší plochou svého těla, ležet vám na klíně nebo na zádech, mačkat se vedle vás na křesle.

Stabilní smečka několika mopsů do svých řad bez zaváhání a ihned po seznamovacích formalitách přijme zcela cizího mopse. To není ve psí říši rozhodně obvyklé a svědčí to o mimořádné sociální snášenlivosti plemene.

Občas se i u skrznaskrz mírumilovných mopsíků může ozvat nějaké to zavrčení, ba objeví se i náznak souboje. Jde však spíše o zastrašování, mopsové nebojují na život a na smrt, ba ani do první krve. Jsou to prostě celým svým založením společenské bytosti.

Mopsíci nás překvapí i slušnými sportovními výkony, dobře skáčou, překvapivě rychle běhají a klidně zvládnou i celodenní túru.

Běžné každodenní soužití s mopsem většinou přináší jen málo problémů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kikinka Kikinka | 21. ledna 2009 v 20:55 | Reagovat

bbbbooooooooooooooooooooooožžííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííí

2 Tyna Tyna | E-mail | 16. března 2009 v 17:25 | Reagovat

ahoj jé ty pejsvi jsou nádherný jsou nejhezčí na světe a ten tvůj blog mi o nich řelk víc děkuju

3 gingkamax gingkamax | 3. srpna 2012 v 20:05 | Reagovat

I LOVE MOPS!!

4 fends fends | Web | 22. června 2015 v 21:11 | Reagovat

půjčka kde opravdu půjčí ;-)

5 FloydBoync FloydBoync | E-mail | Web | 17. ledna 2017 v 3:30 | Reagovat

liberty mutual health insurance  <a href=http://ritalinonline.mysites.nl/>ritalin kopen online zonder recept</a>  probiotic pills side effects

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama